WeHellas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Log in

WeHellas Community Forum

descriptionΠοδοσφαιράκια - Νοσταλγία EmptyΠοδοσφαιράκια - Νοσταλγία

more_horiz
Υπήρξε μια εποχή που δεν είχε online ακομα.Οπου οι εταιρείες έπρεπε να βγάζουν ενα ποδοσφαιρικοί να είναι playable αλλά ταυτόχρονα και εθιστικό για να κολλάνε οι νέοι παίκτες και να μην μπορούν να ξεκολλήσουν οι παλιοί.(kickoff – Sensible Soccer) Δεν υπήρχαν τα γραφικά του σήμερα ,ούτε ο ήχος ,ούτε τα roster και όλα τα καλά.
Υπήρχε απλά ένα εθιστικό gameplay χωρις να νιώθει κάποιος ότι αδικείται ,απίστευτα διασκεδαστικο.Τα ματς vs human ήταν ακόμα καλύτερα και δεν θυμάμαι πολλές φορές να έλεγε κάποιος ότι τον αδίκησε το παιχνίδι. Άμα γράψω τίτλους θα καταλάβει κάποιος για πόσο πίσω μιλάμε Πολλά παιδιά από το forum δεν θα είχαν γεννηθεί ίσως. Για “online” ειμασταν στα σπιτια 5-6 ατομα και στα μαγαζια που ειχαν τις Amiga & AtariST
Τέλειωσαν αυτά ήρθε μια εποχή που είχαμε πολύ ωραία ποδοσφαιρακια στο μοτίβο των προηγουμένων αλλά με ανώτερα γραφικά ,ήχο κλπ. τα οποία οι εταιρείες ακόμα αναγκαζόντουσαν να φτιάχνουν καλό gameplay. Για εμένα αυτό ήταν περίπου μέχρι το 2015-2018.Το online υπηρχε σε καποιο  βαθμο)
Πέρασαν οι καιροί πολλοί όπως εγώ πήραμε PS5,XboxS και pc με μια κάρτα γραφικών που κοστίζει παραπάνω από μια κονσόλα.
Και εδώ λοιπόν είναι το θέμα που έχεις αν παίζεις offline. Βάζεις μέσα το παιχνίδι βλέπεις τα ωραία γραφικά και τα διάφορα, παίζεις 1 μήνα και στο τέλος αν δεν σε ενδιαφέρει το online βάζεις πίσω τα παλαιότερα παιχνίδια που έπαιζες στην προηγούμενη κονσόλα για ευχαριστηθείς gameplay.Αν είσαι τυχερός και δεν τα έχεις σουτάρει νομίζοντας ότι τώρα που πήρες πχ το PS5 δεν θα ακουμπήσεις πάλι ποτέ το Pes18 ή το Pes19.Μετα έρχεται και το καλυτερο.Βγαινει πχ το EFootball με γραφικά ίσως χειρότερα από του Pes16. Αρχικό gameplay σιγουρα χειρότερο από του 2016.
Το Fifa από το 2017 και μετα είναι κάθε χρόνο ολόιδιο παιχνίδι με το περσυνό και προσπαθούμε κάθε Οκτώβρη να γράψουμε ότι ναι ένταξη βρήκαμε κάτι βελτιώσεις στο ένα και στο άλλο και οκ φέτος το κάνανε καλύτερο κάπως Παρόλου που είναι ίδιο με το προηγούμενο κλπ. (αλλα και με χειροτερα γραφικα ώστε μετα η μεθεπομενη εκδοση να εχει λιγο καλυτερα για να λεει ότι κατι βελτιωσε) Από το το 2019 περίπου αν θυμάμαι καλά βγαίνουν από τις εταιρείες patches και εκεί γίνεται πλέον να γελάει και ο πικραμενος.Επισης με τα Patches γίνεται και το κορυφαιο.Στο τέλος αντιστρέφονται οι όποιες αλλαγές μπορεί να είχαν κάνει σε σχέση με το περσυνό και επειδή δεν βολεύονταν τα παιδιά που έπαιζαν online το παιχνίδι γίνεται ίδιο με το περσυνό .Αν και υπαρχουν αρκετοί ακόμα που πιστεύουν ότι το παιχνίδι γίνεται καλύτερο ακομα.Το τελευταίο Fifa που μπορώ να παίξω μέχρι και σήμερα «κανονικά» vs cpu είναι το 2019.Απο τα Pes το 20.
Τώρα όσοι βρίσκουν ευχαρίστηση μόνο στο Online έχουν μπει σε έναν μονόδρομο καθώς δεν γίνεται να παίξουν online μόλις κλείσουν oi servers τις προηγούμενες εκδόσεις. Επιλογή σεβαστη.Απλα όσο ποιο συνειδητοποιημένος είσαι εκεί σχετικά με τα του online τόσο λιγότερο θα ενοχλείσαι, από το πως λειτουργεί εκεί το παιχνιδι.Για να μην σπάνε τα νεύρα σου δηλαδή και έχεις τοξικότητα και θυμό αντί για χαρά και διασκέδαση από το παιχνίδι. Βέβαια εκεί μπορεί να έχεις ρίξει και λεφτά για να» καταφέρεις» κάτι  και μετα πάει αλλού η κουβέντα και η διασκέδαση ίσως γίνεται δευτερεύον παράγοντας. Υπάρχει ο σκοπός, στοχος.Να κάνεις νίκες κλπ. Ίσως και με όποιο τρόπο μπορεί να γίνει αυτό. Γνωστα αυτα που κάνουν κάποιοι απλα για να κερδισουν δεν χρειάζεται να αναλυθουν
Έχω επιστρέψει πόσες και πόσες φορές πίσω στα προηγούμενα release είτε στα Fifa ειτε στα Pes.
Για offline διασκέδαση θα τολμήσω να πω ότι το με τα ελαττώματα του , το καλύτερο ποδοσφαιρακι ,αν θα μου έλεγε δηλαδή κάποιος ότι ένα μόνο θα μπορούσα να έχω εγκατεστημένο για να παίζω ,αυτό θα ήταν το PES2018.Με Patch για εμφανίσεις και ομάδες . Για εμένα σε όλα τα επίπεδα είναι αξιο,δηλαδη έχει αρκετά πολύ δυνατά σημεία και δεν βρισκω κάτι πολύ ενοχλητικό σε βαθμό να σου σπάει τα νεύρα η να σε ξενερώνει για να μην μπορείς να παιξεις.Επισης έχει τέτοιο βαθμό δυσκολίας πιστεύω που μπορεί να καλύψει ακόμα και τον ποιο δυνατό παίκτη πχ vs Legendary. Έχω αρχίσει και ML πάλι + κάποια WorlCup modes σε SS και διασκεδαζω.Οι παίκτες δεν φεύγουν επίτηδές από τις θέσεις τους, ούτε και απλά υπάρχουν στο γήπεδο όπως πχ στα τελευταία Fifa στην αμυνα.Δεν έχει τριπλες καραγκιοζιλίκια. Οι παίκτες τρέχουν και κινούνται σαν ποδοσφαιριστές ,βασικό αυτό.Το cpu προσαρμόζεται σε αυτά που κάνει ο παίκτης και παίζει ανάλογα όντως (κάτι που το διαφήμιζαν τότε οι εταιρείες και το προσπαθούσαν).Τώρα αν το πει κανένας για τα του σήμερα θα γελάει η μισή και βάλε κοινότητα του Football gaming
Τα σημερινά παιχνίδια με βοήθησαν να καταλάβω πόσο πολύ καλό ήταν overall το Pes18.Επισης ότι για κάποιους σαν εμένα που μπορεί να τους ενδιαφέρουν τα sports games δεν χρειάζεται να  έχεις και την ποιο σύγχρονη κονσόλα για να διασκεδασεις.Αν και αυτό είναι άλλη συζήτηση και μπορεί η επόμενη γενεά gaming σε 6-7 χρόνια αργοτερα,να μην έχει κονσόλες και pc hardware και να είναι αποκλειστικά cloud hosted και να μην υπάρχουν καν modes εκτός από Vs - Online .Τον δρόμο τον έχουν ήδη δείξει τα Fortnite, COD κλπ. κλπ. και ήρθε και η ώρα για τα ποδοσφαιρακια με Efootball με τα Free to play χωρις modes κλπ. H EA που του χρόνου λογικα που τελειώνει το Fifa θα έχει κάτι ανάλογο, οι άλλοι (Goal,UFL)  που το παλεύουν κάτι αιώνες να βγάλουν  ένα παιχνίδι χωρις offline και δεν μπορούν ακόμα (που να είχε και offline) εγκεφαλικό θα είχαν πάθει. Η Konami και για το offline που υποτίθεται ότι ΘΑ βγάλει ,αν το βγάλει τελικά  θα είναι λόγω των τεράστιων παραπόνων και επειδή δεν έπιασε όπως περίμενε εδώ και ένα χρόνο τώρα το Efootball + ότι στην ουσία και το 21 που ήταν πριν από αυτό ήταν ακριβώς το ίδιο με το 20… κλπ.
Όποιοι παίζεται offline μήπως να κρατήσετέ τελικά τις προηγούμενες κονσόλες Ps5 πλέον ,Ps4 ,αντίστοιχα Xbox .Τα pc δεν έχουν πρόβλημα ,έχουν και ωραία modes εκεί. Γιατί η τεχνολογία βελτιώνεται - προχωράει αλλά δεν σημαίνει ότι κάποια πράγματα είναι και καλύτερα .
Καλό gaming σε όλους μας όταν παίζουμε στον όποιο ελεύθερο χρόνο υπάρχει πλέον, είτε Μatch day και kickoff είτε Efootball23 και Fifa23.Να περνάμε καλά

descriptionΠοδοσφαιράκια - Νοσταλγία EmptyRe: Ποδοσφαιράκια - Νοσταλγία

more_horiz
Εγω κραταω το "να περνάμε καλα"καθως κ το οποιοι εχουν την ευχέρεια για φιλικα απο κοντα εστω κ με τα παλια ,να τα κρατησουν,ασχετα αν μεγαλωσαμε,ασχετα τις υποχρεώσεις του καθενος κλπ κλπ...ειναι ωραίες φάσεις,διοτι δεν χρειάζεται κ πολυ το εξω τωρα ..μεγαλη κουβεντα , βαριέμαι να επεκταθω αλλα γίνομαι αντιληπτός πιστευω!
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum